چرا قانون یک سوم ؟

چرا قانون یک سوم ؟

قانون یک سوم در عکاسی یکی از اصولی است که به گیرایی هرچه بیشتر عکس ها کمک می کند. در ادامه مقاله ای از دیوید پترسون درباره آن می خوانیم

مقدمه

قوانین. در مدرسه شروع شدن و در تمام طول زندگی ما را همراهی کردند. این قوانین ساخته شده اند تا ما را راهنمایی کنند و صلح را حفظ کرده و گاهی گفته می شود که این قوانین را شکست.

اگر قرار باشد قوانین در جایی شکسته باشد، آن در جایی است که شما نیاز به خلاقیت داشته باشید. حقیقت اینست، اگر شما قوانین را بشکنید ، در وهله اول باید با قوانین آشنایی داشته باشید. قانون یک سوم در عکاسی یکی از این نمونه مثال هاست. عکاس های تازه کار زیادی این قانون را از آنجا که به سادگی و معصومانه اصلا در مورد این قانون اطلاعی ندارند. اما یک عکاس با تجربه، و آنهایی که اطلاعات بیشتری دارند،  و می داند چگونه بر روی این قانون وفادار بمانند، اما با این حال می دانند که چگونه آن را بشکنند و یا دور بزنند.

سوال اینست که ، چرا این قانون یک سوم اصلا لازم است وجود داشته باشد؟ مردم به هرچیزی در سه قسمت علاقه دارند … مانند ABC ، ۱۲۳، سه بره ، و غیره. اما قانون یک سوم بیشتر یک قانون بصری است.

یک درس تاریخی سریع

0

قانون یک سوم

از آنجا که درباره قوانین و مدرسه صحبت کردم ، می خواهم کمی از تاریخ قانون یک سوم برای شما بگویم. این قانون با عکاسان توسعه یافته نشده است. در حقیقت، این قانون توسط نقاشان در دوره رنسانس خلق شده است. هدف آنها برای ایجاد این کامپوزیشن ،  ایحاد کردن یک پس زمینه برای نقاشی هایشان بود تا توسط آن داستانی را بیان کنند. نقاشی در دوره رنسانس کشف کرد که چشم ها در مرکز نقاشی قرار ندارد درحالیکه چشم ها دروازه ای به درون سوژه هستند.

نحوه کارایی قانون یک سوم چگونه است؟

با داشتن همین موضوع در ذهنتان، دلایل عمیق تری هم برای استفاده از این قانون وجود دارد که چگونگی استفاده از آن را در عکاسی مدرن روز نیز بیان می کند.

شما حتما متوجه شبکه ها بر روی صفحه دوربینتان شده اید. وقتی بر روی صفحه نمایش ظاهر می شودف صفحه را به ۹ قسمت مساوی تقسیم می کند. که در واقع سه ردیف افقی و سه ردیف عمودی را ایجاد می کند. ایده اصلی درباره این قانون می گوید که سوژه را در قسمت های یک سوم بالای، یا پایینی، یا راست یا چپ صفحه نمایش قرار بگیرد. قسمت مرککزی آن محلی غیر قابل دسترس است. ایده اینست که شما بخواهید عکس را به نسبت ۱به۲ ( یک سوم و دو سوم ) بجای نصف کردن تقسیم کنید.

چرا این روش فایده دارد.

قانون یک سوم

قانون یک سوم

هم عکاسان و هم هنرمندان از قانون یک سوم برای درست کردن یک کار هنری استفاده می کنند زیرا این تئوری سالیان سال است که اثبات شده و استفاده شده است. یک راه برای توضیح اینکه چرا این روش کارایی دارد اینست که مانند شرایط زیر به آن فکر کنید: اگر سوژه شما در وسط عکس قرار بگیرد، آن را استاتیک در نظر بگیرید. چشم شما به سمت آن کشیده می شود و دیگر جایی نیست که به آن نگاه کنید چون موضوع در فاصله مساوی در هر جهت قرار دارد. پس هنگامی که سوژه در فاصله نزدیک به یکی از لبه ها قرار گرفت، چشم های شما با دیدن مرکز صفحه مجبور است به دنبال سوژه بگردد و آن را پیدا کند. و این باعث می شود که مخاطب بر روی عکس برای مدت طولانی تری باقی بماند. این روش برای عکس های زیباتر چون تعامل بیشتری را برقرار می کنند کارایی دارد. مثل اینکه بین شما و عکس مکالمه اای صورت گرفته باشد.

این عکس از قایقران را بعنوان مثال در نظر بگیرید. او در یک سوم سمت راست عکس قرار داد و بعنوان یک بیننده شما بطور طبیعی نگاهتان به دنبال حرکت قایقران به سمت آب می رود ، و تقریبا احساس می کنید که خودتان در قایق قرار دارید. اگر قایقران در مرکز عکس قرار گرفته بود، دیگرنگاهتان به هیچ سمتی کشیده نمیشد. اگر در سمت چپ تصویر بود حس عجیبی را به شما منتقل می کرد ولی در این حالت که قایقران در سمت راست قرار دارد فضای کافی برای جایجایی چشم شما وجود دارد.

نقطه مقابل

قانون یک سوم

قانون یک سوم

نقطه مقابل گاهی بسیار پیچیده می شود. معنی آن اینست که ، اگر نقطه کانونی اولیه در موقعیت یک سوم قرار بگید، نقطه کانونی ثانویه باید در موقعیت یک سوم مورب مخالف آان قرار بگیرد. عکس بالا را بصورت شبکه ای نگاه کنید، آن را بیشتر از یک عکس بدانید و شما نقاط تقاطع بین خطوط را خواهید دید. این ها نقاط کانونی هستند. بازهم ، در عکس قایقران ، چشم ها و مسیر پارو به سمت نقطه مقابل خواهد بود که در یک سوم بالایی سمت راست و ستون چپی پایینی قرار دارند. همین، زیاد سخت نبود.

چه زمانی قانون یک سوم را بشکنیم

قانون یک سوم

قانون یک سوم

اگر تعادل در عکس چیزی است که شما می خواهید در عکستان نشان دهید، قرار دادن سوژه در مرکز راهیست که باید با آن پیش روید! این نیاز داشت که شما آنرا در ابتدا یاد بگیرید و سپس این قانون را بشکنید، بگونه ای که ببیندگان تان متوجه این شکست قانون بشوند، اما همچنین درک و قدردانی کنند که چرا شما از آن استفاده کنید. قوانینی که به دلیل خوبی شکسته شوند، اثر هنری خوبی از آب در خواهد آمد. و نشان می دهد که خلق کننده آن زمان مناسبی را برای درک کردن آن صرف کرده و سپس آنها را پیچانده ایت. اگر شما می توانید عکس بهتری براساس شکستن قانون ، بسازید ، پس اینکار را بکنید.

یکی از نمونه ها برای شکستن قانون یک سوم ، گرفتن عکس پرتره است که از فرد در نمای نزدیک و در وسط صفحه عکس گرفته شود. این نمونه عکس از زوج شاد، از سوژه ها برای جبران عمق میدان برای وسط عکس استفاده کرده است. چرا؟ چون چسم به سمت عمق میدان های سطحی کشیده می شود ، که علاقه را نشان می دهد. اگر پس زمینه ای واضح می داشت، زوج در وسط عکس با شاخ و برگ های پشتشان گم می شدند. پس هرچند آنها در وسط زمینه قرار دارند اما عمق میدان بیننده را همچنان به سمت عکس جلب می کند.

دلیل دیگری که این عکس ارزشمند است داستانیست که توسط این زوج بیان می شود. به معنای دیگر، عکس خسته کننده نیست. یک زن و مرد جوان که به شادمانی از هوای پاییزی لذت می برند . احساسات فراوانی در این صجنه همراه با خلاقیت فراوان موج می زند.

نکته انتهایی : زن و مرد به دوربین نگاه نمی کنند. بلکه نگاهشان به سمت کناره است که شما را درگیر خودش می کند و می خواهید بدانید چه می بینند. پس نگاهشان را برای دیدن آن دنبال می کنید.

این عکس نمونه بسیار خوبی از شکستن این قانون است. عمق میدانی خوبی دارد. داستانی را بیان می کند و زوج مستقیما به دوربین نگاه نمی کنند. تمام این مسائل باعث می شود که بیننده با عکس درگیر شود. پس یک قانون شکنی موفق را ایجاد کرده است.

منبع :David Peterson

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
آدرس:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تلفن:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹

شماره تماس پشتیبانی :

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰

logo-footer
با سرویس عکس مارکت به راحتی خرید عکس های جذاب ، وکتورهای حرفه ای و جذاب را مجموعه عظیم شاتراستوک انجام دهید. خدمات خرید با سرعت بالا و مناسب ترین قیمت را برای شما فراهم آورده ایم.

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد