۱۰ نکته برای استفاده از سایه ها در عکاسی

۱۰ نکته برای استفاده از سایه ها در عکاسی

سایه ها در عکاسی  اهمیتی به اندازه حضور نور در آن دارد. اگر عکاسی مانند نوشتن با نور باشد، سایه ها  نشانه گذاری های درون آن است. تاریکی ها،  شکل ها را تعریف میکنند. و باعث می شود شکل های دو بعدی،  سه بعدی بنظر برسند و ظاهر را بهتر نشان دهند. در این مقاله از زبان دن ریچاردز، ۱۰ روش برای موفقیت در عکس گرفتن در تاریکی بیان می شود. 

سایه ها در عکاسی

سایه ها در عکاسی، عکاس طبیعت، Marsel Van Oosten، از این خرس قهوه ای وحشی در غروب آفتاب در پارک ملی کاتمی در آلاسکا عکسبرداری کرده است. این عکس با دوربین Nikon D2Xs و یک لنز ۶۰۰mm f/4G AF-S Nikkor ED، و تنظیمات ۱/۲۰۰۰ sec at f/5.6, ISO 200، گرفته شده است.

بصورت ضد نور و سایه نما عکس گرفته شود

این تکنیک هرچند کلیشه است ولی زمان بیشتری را برای شما ذخیده می کند تا بتوانید شکل سوژه را با بصورت مشکی تمام نشان داد. وقتی که سوژه تان دارای نور پس زمینه است آسانتر خواهد بود، برای یک عکس ضد نور عالی، پس زمینه روشن را با خود سوژه بپوشانید.

نکته : بعد مورد علاقه تان از سوژه توسط اجازه دادن به لبه های آن تا لبه های نوری شود ،  افزایش دهید. برای حیوانات در حال حرکت از عکسبرداری با برست استفاده کنید مانند خرسی که در عکس بالا نشان داده شده است.

 از سایه ها در عکاسی برای مشخص کردن شکل درختان برای استفاده

هنگامی که خورشید کاملا در وسط آسمان یا تقریبا در وسط آسمان در بالای سر شما قرار دارد،معمولا غیر قابل قبول در نظر گرفته می شود. عکاسی از یک درخت  پر از برگ برای نشان دادن شکل آن زمانیکه آسمان پر از نور خورشید باشد، نتیجه ی عکسها را بسیار چشمگیر خواهد کرد. سایه های کوچکی که توسط درختان ایجاد می شود المان های زیبایی را مخصوصا در زاویه های وسیعتر با حضور چندین درخت در کنار هم بعنوان سوژه های عکاسی، طراحی میکند.

نکته : از چترهای ساحل یا چترهای کافی شاپ ها در وسط ظهر عکسبرداری کنید و اجازه دهید تا سایه ها حالت و شکل آنها را نشان دهند. این عکس ها مخصوصا هنگامی که از بالا گرفته می شوند موثرتر خواهند بود.

سایه ها در عکاسی

سایه ها در عکاسی، برای یک پرتره زیبا،  اجازه دهید که پس زمینه  در معرض نور کمتری قرار بگیرد. عکس توسط Sarah Belin  با دوربین Nikon D40X  با لنز ۱۸–۵۵mm f/3.5–۵.۶ Nikkor  و تنظیمات ۱/۱۰۰۰ sec at f/4.8, ISO 800 گرفته شده است.

از انعکاس منفی برای مشخص کردن شکل ها استفاده کنید.

استفاده از کارت های سیاه یا پنل های بزرگی که معمولا در عکاسی بعنوان پرچم ها شناخته می شوند، برای پرتره ها و عکاسی از محصولات بسیار معمول هستند. آنها می توانند نور زیاد محیط را کمتر کند، مانع از هدر رفتن نورهای درون استودیو شود، و سایه هایی برای مشخص کردن شکل اجسام را نیز اضافه می کنند. یک وسیله تخصصی تری نیز به نام گوبو یا بازتابنده که با نور های استودیو همخوانی دارد و همچنین برای کم کردن بازتاب ها با پوشش جزئی  تاریکی یا برجسته کردن یک الگو در تاریکی، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته : یک حس مرموز را در عکس های پرتره با استفاده از بستن نور دهی جزئی در استودیو ایجاد کنید. در این حالت محیط آن قسمت از استودیو کاملا در سایه قرار خواهد گرفت. برای استفاده از سایه ها در عکاسی سعی کنید در قطر استودیو این کار را انجام دهید.

نویز عکس را با کمتر کردن نویز تاریکی، کاهش دهید.

 برای استفاده از سایه ها در عکاسی، قسمت های تاریکتر عکس از قسمت های روشنتر، بیشتر نویزی می شود،  که می تواند برای عکس هایی که در شب و یا عصر بلند گرفته می شود، مشکل ایجاد کند. نویز هایی که در اثر معرض نوردهی طولانی ایجاد شده اند در DSLR ها و ILC ( که یک گزینه در منو است ) کاهش می یابند. آنها از دومین فریم که سیاه است – بدون هیچ نوردهی- استفاده کرده سپس از آن برای کم کردن میزان نویز ها در نوردهی واقعی، استفاده می کند. این معمولا زمان نوردهی شما را دوبرابر می کند،  اما بهرصورت به سمت طولانی شدن، می رفتند.

نکته : در عکس هایی با سایه های سنگین از ISO های بیشتر استقاده کنید،  آن را به عکس سیاه سفید تبدیل کنید، نویز ها کمتر مشکل ساز خواهند شد.

 

سایه ها در عکاسی

سایه ها در عکاسی، جبران نوردهی هنگامی که از یک کنسرت زنده در یک سالن تاریک عکس برداری می کنید اهمیت پیدا میکند> عکس توسط Jeanette  D.Moses  گرفته شده است.

 

استفاده از سایه ها در عکاسی برای بعد دادن به سطوح زمین استفاده کنید.

علت مشخصی وجود دارد که عکاسان از طبیعت علاقه زیادی به ساعت های طلایی که بعد از طلوع خورشید و قبل از غروب می باشد، دارند و آن بخاطر رنگ نیست. نور با زاویه کم سایه های تاریکی را ایجاد می کنند که اثر های سه بعدی بر محیط می گذارد، از شمال یا جنوب برای داشتن نور موثر یک سوئه عکسبرداری کنید.

نکته : برای یک سطح زمین سایه دار، از سمت نیمه روشن عکاسی کنید و بگذارید سایه ها در جاهایی که باید،  بنشینند.

جبران نوردهی

اگر صحنه تاریک باشد، نوردهی باید تیره باشد. از جبران نوردهی برای باقی ماندن در این تاریکی استفاده کنید و بخاطر بسپارید که برای تمام مدها حتی برای تنظیمات دستی، کارایی دارد.

نکته : نگران تعادل سفید نباشید- از یک تنگستن WB در دوربین در نور روز استفاده کنید تا نور مایل به آبی برای اواخر روز یا صحنه های دارای سایه های سنگین را شبیه سازی کنید.

سایه ها در عکاسی

سایه ها در عکاسی، فلش سوژه را روشن کرده است و پس زمینه را تاریک نگه داشته است . عکس توسط Stan Horaczek گرفته شده است.

از روز برای عکاسی در شب استفاده کنید.

این روش عکاسی در شب را آسانتر می کند. برای اینکه یک صحنه ای که در نور روز قرار دارد تبدیل به شب بکنید،  به آسانی آن را در معرض نور کمتر قرار دهید. شما می توانید با گول زدن نورهای لامپ های خیابانی یا پنجره ها در طول  صحنه را بیشتر واقعی کنید.

نکته : برای اینکه کیفیتی رویایی به صحنه های عکسبرداری “شب در روز” مانند جریان آب یا حرکت درختان در باد بدهید می توانید میزان نوری که سنسور را در معرض قرار دهد توسط استفاده از فیلتر با چگالی خالص، کاهش دهید. این به شما اجازه می دهد که برای  معرض نور طولانی تر دوربینتان را تنظیم کنید.

نور را به تاریکی اضافه کنید.

برای زیباتر کردن سایه ها در عکاسی ،  از فلش برای صحنه های تاریک خارجی در پیش زمینه استفاده کنید. عکسبرداری با فلش از  مردم در انتهای ساعت های آبی رنگ می تواند بسیار موثر باشد. مطمئن شوید که نور در پس زمینه را تاریک نگه دارید؛  برای داشتن افکت واقعی تر ،  میزان فلش خود را به واحد های -۱ به -۲ EV برسانید.

نکته : شبیه سازی نور خورشید ( حتی اگر نباشد) با استفاده از ژل کهربا بر روی بالای فلش می تواند قابل اضافه کردن باشد. تعادل سفیدی نور روز را در دوربین حفظ کنید.

سایه ها در عکاسی

سایه ها در عکاسی ، عکس توسط  Cathryn Gallacher  با دوربین Canon EOS 5D Mark III و لنز ۲۴–۷۰mm f/2.8L Canon EF با تنظیمات ۱/۱۰۰ sec at f/13, ISO 100 گرفته شده است.

از الگوی سایه ها برای ایجاد بافت در عکس استفاده کنید.

 عکس پرتره یا از زندگی در حال جریان با نوری که از پنجره ها وارد خانه می شود می تواند نقاط کوری را ایجاد کند ،  می توان استفاده کرد. برای مثال نوری که از پنجره های کرکره ای وارد می شود  ، که نوع نوری شد که در فیلم های دهه ۴۰ و ۵۰ میلادی بسیار مطرح شد.

نکته : الگوهای سایه ای را برای استفاده از سایه ها در عکاسی استفاده کنید برای اینکار می توانید از الگوها و پترن های مخصوص استفاده کنید. برای اینکار پترن مورد نظرتان را طراحی کرده آماده کنید و درمقابل نور استودیو قرار دهید.

یک قاب را در سایه ها تعریف کنید.

از یک قاب پنجره داخلی یا یک چهارچوبی با نور پیش زمینه استفاده کنید. مطمئن شوید که صحنه درون قاب مورد نوردهی قرار بگید نه خود قاب به تنهایی.

نکته :از خصوصیات سایه های تاریک برای عکاسی در فضای شهری استفاده کنید.

منبع : Dan Richards

 

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
آدرس:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تلفن:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹

شماره تماس پشتیبانی :

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰

logo-footer
با سرویس عکس مارکت به راحتی خرید عکس های جذاب ، وکتورهای حرفه ای و جذاب را مجموعه عظیم شاتراستوک انجام دهید. خدمات خرید با سرعت بالا و مناسب ترین قیمت را برای شما فراهم آورده ایم.

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد