نکات ضروری طراحی جلد مجله

نکات ضروری طراحی جلد مجله

نکاتی برای طراحی جلد مجله موفق  از زبان لوک اونیل در این مقاله می خوانیم.

طراحی جلد مجله موفق یک حرفه کاملا پیچیده است. جلد مجله یکی از بخش های مجله است که زمان بسیار زیادی برای آن صرف  می شود، که البته نیاز به دقت بسیاری دارد. روش های متفاوت بسیاری وجود دارد تا جلد مجله بخوبی طراحی شود، که وابسته به عنوانی که قرار است بر روی جلد قرار بگیرد، اما نکاتی که در این مقاله بیان می شود بیشتر بر روی عنوان هایی خواهد بود که طراح برای پوشش دادن آنها زحمت بیشتری باید بکشد تا بین یک جلد موفق و جلد کاملا شکست خورده تفاوت ایجاد کند.

دیگر برای هیچ طراحی پوشیده نیست که دکه روزنامه فروشی الان محلی از مجموعه مجله هایی معروف با طراحی های عالی هستند که خوانندگان و خریداران مخصوص به خودشان را دارند. با این بازار اشباع شده و پر رقابت هیچ چیزی مهم تر از اینکه بتوانید منحصربفرد باشید و با مخاطبانتان تعامل داشته باشید، نیست

اگر چه اینکه تعداد مشخصی قانون برای طراحی جلد مجله موفق وجود ندارد، یک حقیقت انکار نشدنی است،  با این حال تعدادی نکته وجود دارد که می تواند شما را بعنوان طراح برای اینکه در مسیری صحیح قرار بگیرید وجود دارد. در ادامه تعداد از این راهنمایی ها برای طراحی جلد مجله آورده شده است.

استفاده از نقطه کانونی قوی در طراحی جلد مجله  

طراحی جلد مجله

طراحی جلد مجله، ارتباط چشمی در یک سوم ترکیب جلد مجله که با عکس تسخیر کننده ای در پس زمینه سفید ایجاد شده است، جلد مجله انگلیسی GQ را جالب و جذب کننده کرده است.

هرچند این نکته نیاز به هوشمندی چندانی ندارد اما خیلی مهم است که شما یک نقطه کانونی مناسبی را برای جذب نگاه مخاطب برای طراحی جلد مجله ایجاد کنید. اگر مخاطبان، مجله را از میز رورنامه فروشی بلند کنند، نصف کار انجام شده است. نقطه کانونی می تواند یک عنوان قوی و بزرگ باشد، یک عدد بزرگ یا یک عکس جذب کننده مانند پرتره باشد.

هنگامی که از یک مدل برای جلد مجله استفاده میکنید ارتباط نگاهی اهمیت بالایی دارد چون خیلی راحتتر با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کنند. به این نکته هم توجه شود که ارتباط نگاهی و چشمی بهتر است در یک سوم بالای طراحی جلد مجله قرار بگیرد.

از رنگ ها استفاده کنید.

طراحی جلد مجله

طراحی جلد مجله، مجله دوسالانه کارمندان برند Esquire  انگلستان به نام ” کتاب سیاه بزرگ” از یک جلد بسیار ساده استفاده کرده که با استفاده از استراتژی تایپوگرافی و ترکیباتی از یک رنگ مشکی و رنگ های مشخص ، معمولا ترکیبی از رنگ های روشن،  طراحی جلدی زیبا را ایجاد کرده است.

یک ضرب المثل قدیمی در مورد طراحی جلد ااست که می گوید ” بهتر است هیچ وقت از رنگ سبز برای جلد مجله ستفاده نشد”. و این تعجب آور نیست که بگوییم رنگ قرمز بیشترین رنگ استفاده شده در طراحی جلد مجله هاست چون دارای کیفیت جذب مخاطب است. در هر صورت، استفاده از رنگ ها اهمیت فراوانی دارد همانطور که دیگر بخش های طراحی مهم هستند. ترکیب رنگی که انتخاب میکنید بر روی تن و احساسی که از جلد دریافت می شود تاثیر دارد.

قرمزها و زردها هر دو توانایی جذب مخاطب را دارند اما زیاد استفاده کردن از آنها می تواند باعث شود شما به نظر سطحی و گستاخ برسید.  جلد های مشکی بنظر می رسد که توسط بعضی از افراد خرید نشوند اما حقیقت اینست که رنگ مشکی می تواند زمینه خوبی برای ایجاد طراحی ای و تایپوگرافی باشد که بتواند نگاه ها رابه سمت خود جذب کند. همچنین برای رنگ سبز اگر شما از ترکیب رنگ های پانتون روشن استفاده کنید در مقابل استفاده از ترکیبات CMYX که همیشه کمی رنگ ها را تیره تر نشان می دهد، داستان متفاوتی رقم خواهد خورد.

در طراحی جلد مجله ثابت بمانید ولی خسته کننده نباشید

%d8%ac%d9%84%d8%af-3

طراحی جلد مجله، مجله Nylon  نمونه خوبی از مجله ای است که همیشه از روی طراحیش،  ترکیبات، و سمت و سوی جلدش قبل شناسایی است، اما هیچ وقت بعنوان یک مجله خسته کننده شناخته نمی شود.

برای مجله هایی که بصورت سریالی نیاز به طراحی دارد، جلد مجله ها باید از روی روش طراحیشان کاملا قابل شناسایی باشند ولی از موضوعی تا موضوعی دیگر نیز متفاوت باشند. بدین معنی که قابل شناسایی باشند ولی باعث گیج شدن خواننده نباشند که انگار از این طراحی قبلا استفاده شده است یا اینکه اصلا طراحی این مجله خسته کننده بنظر برسد. بخوبی می توان در طراحی جلد مجله این روش را رعایت کرد با استفاده از المان های ثابتی مانند موقعیت ها  و رنگ هایی از لوگو ، یک ترکیب رنگی و تایپوگرافی  ثابت و منحصربفرد، یا استفاده از استایل عکاسی ثابت از یک موضوع به موضوع دیگر .

این مساله باید بعنوان دیدگاه کلی طراحی جلد مجله باشد ولی بعنوان یک قانونی که نمی توان شکست، نباشد. شما بعنوان طراح بهتر است که هیچ وقت از تجربه چیزهای جدید و جالب تنها برای اینکه ممکن است قوانین را زیر سوال ببرند، نترسید.

رعایت سلسله مراتب در تایپوگرافی و قرار گیری قفسه

طراحی جلد مجله

طراحی جلد مجله

دو نمونه مثالی بالا از قسمت های یک سوم بالایی و چپ جلد برای جذب نگاه ها با استفاده از خطوط،اعداد و المان های کلیدی،  بخوبی استفاده کرده اند.

مشخص است که استفاده از سلسله مراتب تایپوگرافی در طراحی جلد مجله اهیمت بالایی دارد اما قرار گیری این متون بر روی جلد نیز مهم هستند. معمولا طراحی جلد مجله تنها طراحی زیباترین و چشم نوازترین ترکیب از عکس ها و عنوان ها نیست بلکه باید توجه کنید که که آنها چگونه بر روی دکه روزنامه فروشی دیده می شوند و چشم ها اول کدام قسمت ها را نگاه می کنند.

در مرود سلسله مراتب در تایپوگرافی ، موضوع و عنوان اصلی باید از همه بزرگتر باشد تا بخوبی نظر خواننده را در روزنامه فروشی بخود جذب کنند. چشم ها همیشه به سمت اعداد بزرگ و نقشه های گرافیکی ای مانند دایره ها یا بعلاوه ها جذب می شوند و بعد بدنبال خطوط بعدی کوچکتر و لیستی ( می تواند مجموعه ای از موضوعات را بیان کرده باشد) که در ادامه آمده است، می روند.

موقعیت خطوط جلد مجله باید توسط آنکه چگونه مجله بر روی قفسه ها دیده می شود تحت تاثیر قرار گیرد. مجله ها معمولا یا بصورت آبشاری قرار می گیرند که تنها یک سوم آن دیده می شود یا اینکه در کنار هم قرار می گیرند که یک سوم سمت چپ آن مشخص است. برای همین است که بیشتر مجله ها لوگوی خود را در قسمت بالا سمت چپ قرار می دهند تا بخوبی برندشان مشخص شود. همچنین آنها عنوان های اصلی را در قسمت راست و همچنین در قسمت چپ زیر لوگو قرار می دهند.

قوانین را بشکنید و یک کار خارق العاده ایجاد کنید.

طراحی جلد مجله

طراحی جلد مجله، مجله Bloomberg Business Week یکی از مجلاتی است که از روش متناقض ثابتی برای طراحی جلد مجله اش استفاده می کند، این روش که توسط Richard Truley  معرفی شده است از بسیار موفق بوده است و جوایز بسیاری را نیز برای او به ارمغان آورده است.

نکاتی که بیان شد بعنوان راهنمایی ها و تمرینات کاری خوب بیشتر از قوانین سختی که در این زمینه وضع شده اند کارایی دارند و باید به این قوانین اضافه شوند. بیشتر مجلات از قوانین مشخصی در طرای جلد مجله شان استفاده می کنند و تنها زمانی که یک رویداد جدیدی رخ داد از آن موضوع برای تغییر در طراحیشان استفاده میکنند.

بیشتر مجلات سینمایی بخوبی از این روش زمانی که یک فیلم معروف وارد سینماها می شوند، استفاده میکنند. مجلات مد در آخر سال یا با تغییر فصل یا زمان تخفیفات سالانه از این روش برای ایجاد تغییر استفاده می کنند. اما بعضی از مجلات تمام موضوعاتشان را راهی برای نشان دادن خلاقیتشان می دانند مانند مجله Bloomberg Business Week، این مجله از طراحی های عجیب و خلاقانه ای برای هر موضوع استفاده می کند که این در واقع روش ثابتی برای نشان دادن الگوی طراحی جلد مجله اش شده است.

منبع : Luke O’Neill

درباره نویسنده

سارا حسینی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

تماس با ما


به راحتی با ما در تماس باشید و سفارش خود را ثبت کنید.
آدرس:

اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، جنب بانک پارسیان، مجتمع پارسیان، طبقه ۵، واحد ۱۹

شماره تلفن:

۰۳۱-۳۶۸۳۱۲۸۹

شماره تماس پشتیبانی :

۰۹۰۲۹۰۲۳۳۴۴

شماره تلگرام:

۰۹۱۰۳۲۶۹۱۰۰

logo-footer
با سرویس عکس مارکت به راحتی خرید عکس های جذاب ، وکتورهای حرفه ای و جذاب را مجموعه عظیم شاتراستوک انجام دهید. خدمات خرید با سرعت بالا و مناسب ترین قیمت را برای شما فراهم آورده ایم.

© کلیه حقوق محفوظ و مربوطه به عکس مارکت می باشد